kanald.ro
Actualitate
Vești bune pentru românii care folosesc sobele pe lemne. Câți bani ar putea primi de la stat pe metrul cub de lemne
Guvernul României ia în calcul acordarea unor subvenții pentru a veni în ajutorul românilor nevoiți să cumpere lemne de foc pentru a se încălzi pe timp de iarnă.
Se anunță vești bune pentru românii care folosesc sobele pe lemne! Guvernul României ia în calcul acordarea unor subvenții pentru a veni în ajutorul românilor nevoiți să cumpere lemne de foc pentru a se încălzi pe timp de iarnă. Iată câți bani ar putea primi de la stat pe metrul cub de lemne!
Câți bani ar putea primi românii de la stat pe metrul cub de lemne
Conform statisticilor, mai bine de jumătate din populația României se încălzește prin intermediul sobei pe lemne. Din cauza creșterii prețului lemnelor, Guvernul ia în calcul acordarea unui ajutor de stat pentru a ajuta românii să treacă mai ușor peste problema cumpăratului de lemne.
Mai exact, fiecare familie ar putea primi 150 de lei pentru metrul cub de lemne cumpărat. În prezent, pretul unui metru cub de lemne variază între 280 și 400 de lei.
Vești bune pentru românii care folosesc sobele pe lemne. Câți bani ar putea primi de la stat pe metrul cub de lemne
Care sunt condițiile pentru acordarea ajutorului pentru lemne de foc
„Vorbim în momentul de față despre o propunere pe care o vom înainta Coaliției săptămâna viitoare, vom propune compensarea prețului lemnului de foc în limita a 5 metri cubi cumpărați pe bază de factură și aviz de însoțire a mărfii, cu o sumă de 150 de lei pe metru cub, până în această limită de 5 metri cubi. Vom propune ca sistemul să fie implementat cu ajutorul primăriilor, pentru că trebuie să știm care sunt acele familii care se încălzesc cu lemn de foc și vom propune un sistem informatic al STS pentru a elimina riscul plăților duble”, a spus ministrul Mediului, Tánczos Barna, potrivit euronews.ro.
„Propunerea noastră este ca toți cei care achiziționează lemn de foc de pe piață să beneficieze de acest sprijin, indiferent de statutul social, indiferent de venituri în mod similar cu schema de compensare a prețului la energie electrică și la gaze naturale. Lucrăm împreună cu Ministerul de Finanțe la estimarea impactului bugetar. Săptămâna viitoare vom avea și aceste cifre”, a adăugat ministrul.
Potrivit ministrului Mediului, sistemul de compensare ar trebui să fie gata în luna aceasta sau în luna octombrie și să intre în vigoare cât mai curând.
Citeste si: Ce cantitate de lapte consuma un bebelus? Tabel cantitate lapte bebelusi - catena.ro
„Propunerea noastră este să fie gata înainte de sezonul rece, în lunile septembrie-octombrie să fie gata sistemul de compensare și să intre în vigoare cât mai repede. Creșterea prețului variază și făcând o medie la nivel național cred că este o compensare semnificativă în comparație cu creșterea de prețuri. Cinci metri cubi înseamnă aproximativ 8 metri steri. Săptămâna viitoare, cel mai probabil, se va luat decizia în Coaliție”, a mai explicat Tánczos Barna.
sursă: euronews.ro