WowNews logo WOWnews
Stories
Dr. Mihaela Covrig
Mihaela Covrig a murit răpusă de COVID-19

Stiri

Un alt medic a pierdut lupta cu COVID-19! „Este al treilea coleg cu Covid pe care-l pierdem într-o lună, trebuie să ne vaccinăm”

Doctorul de familie Mihaela Covrig s-a stins la Spitalul de Pneumologie din Iași

Coronavirusul a mai făcut o victimă în rândul medicilor. Este vorba despre doctorul Mihaela Covrig, președintele Patronatului Medicilor de Familie din Județul Neamț și membru în cadrul Colegiului Medicilor. Femeia a pierdut lupta cu virusul ucigător la Spitalul de Pneumologie din Iași, pe 28 decembrie.

Vaccin
Vaccin[Sursa foto: Pexels]

Citeste si: Mesajul de susținere venit din partea Adrianei Ochișanu, pentru fiul său, Cristian Botgros! Cum îl apără artista, în fața acuzațiilor venite din partea familiei Cuciuc? "Sunt alături de tine cu toată

Medic ucis de complicațiile cauzate de infecția cu coronavirus

Fusese confirmată pozitiv cu Sars-CoV-2 în urmă cu o săptămână. Mihaela Covirg, în vârsta de 63 de ani, fusese internată imediat la Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț și ulterior transferată la unitatea medicală din Iași. Starea ei de sănătate se agrava în fiecare zi, iar personalul de specialitate nu a mai putut face nimic pentru a o salva.

Doctorul Mihaela Covrig este al treilea cadru medical din județul Neamț care a murit ca urmare a complicațiilor cauzate de infecția cu COVID-19. Doctorul de familie Mihaela Puiu și chirurgul Iosif Koszeghi au fost primii medici din județ care au fost răpuși de această boală. Astfel, colegii acestora trag un semnal de alarmă și spun că este absolut necesar ca populația să înțeleagă necesitatea vaccinului pentru ca pandemia să ia sfârșit și pentru a pune capăt deceselor cauzate de virusul Sars-CoV-2. 

Citeste si: A doua tranșă de vaccinuri anti-COVID a ajuns în România

„Avea şi alte probleme de sănătate, dar era sub tratament. Pe 27 decembrie, a fost intubată şi astăzi (28 decembrie – n. red.) a murit. Este al treilea coleg cu COVID pe care-l pierdem într-o lună, trebuie să ne vaccinăm”, declară Cristina Iacob Atănăsoaie, managerul interimar al Spitalului Judeţean Neamţ.

Mihaela Covrig s-a născut în Piatra-Neamț, a urmat cursurile facultății UMF Iași în anul 1982 și profesa ca medic de familie în comuna Dobreni. Era un reprezentant vocal al medicilor de familie din Județul Neamț, fiind președinte al Patronatului Medicilor de Familie Neamț, cât și vârful Colegiului Medicilor Neamț.

Sursa: mesagerulneamt.ro