WowNews logo WOWnews
Stories
Traseul lui Ahmed Sami el Bourkadi din ziua crimei, pe punctul de a fi aflat! „Conform GPS-ului!” Cum se apără presupusul criminal?

Stiri

Traseul lui Ahmed Sami el Bourkadi din ziua crimei, pe punctul de a fi aflat! „Conform GPS-ului!” Cum se apără presupusul criminal?

Principalul suspect al dublei crime de la Iași își construiește apărarea în fața instanței! Care este strategia pe care vrea să o abordeze!

Lui Ahmed Sami el Bourkadi i se aduc acuzații deosebit de grave din partea anchetatorilor care investighează dubla crimă de la Moara de Vând din Iași. Imediat după ce evenimentul tragic a ieșit la suprafață el a fost luat în vizor de oamenii legii și a fost emisă o alertă de urmărire generală pe numele său. La acel moment, principalul suspect al crimei se afla în Italia alături de iubita lui. Tot acolo Ahmed Sami el Bourkadi a fost capturat și extrădat în România, unde va rămâne în arest pentru 30 de zile.

Tânărul susține că este nevinovat și vrea să le demonstreze și magistraților acest lucru.

Citeste si: BREAKING! A MURIT Horia Moculescu!- kanald.ro

Strategia abordată de Ahmed Sami el Bourkadi pentru a-și demonstra nevinovăția 

Încă de când fusese capturat în Italia, tânărul susținea clar și răspicat că nu are niciun fel de legătură cu crima macabră în care doi tineri, studenți la medicină, au fost măcelăriți.

Ahmed Sami el Bourkadi a fost adus în România, iar potrivit deciziei luate de Curtea de Apel Iași joi, pe 23 decembrie, el va trebui să stea în arest pentru următoarele 30 de zile. În tot acest timp, avocata principalului suspect va constri apărarea acestuia. Raluca Andrei, cea care îl reprezintă în instanță pe Ahmed Sami el Bourkadi, a cerut cerut Tribunalului o copie a dosarului clientului său. Pe baza acestuia, avocata vrea să demonstreze că al ei client nu a fost implicat în crima care a îngrozit întreaga țară. 

Citeste si: Judecătorii au decis! Ce se întâmplă cu Ahmed Sami El Bourkardi, principalul suspect în dubla crimă din Iași?

Aceasta vrea să depună la dosar o copie a traseului făcut de principalul suspect din noaptea crimei, în speranța că îi va convinge pe anchetatori că nu s-a aflat la locul unde Ioana-Vanesa Burlacu  și iubitul ei, Youssef Ajniyah, au sfârșit într-un mod violent. 

Citeste si: Marocanul criminal din Iași a vrut să-i fenteze pe anchetatori, dar i-a ieșit totul pe dos! Ce s-a găsit în cada vilei unde a avut loc dubla crimă

„Am cerut Tribunalului o copie a dosarului pentru a ne construi apărarea. Săptămâna viitoare o vom primi. Clientul meu a răspuns în faţa judecătorilor, însă la Parchet nu am dorit să facem declaraţii. Dorim să le arătăm anchetatorilor situaţia deplasărilor clientului meu pe GPS”, a precizat Raluca Andrei, avocata acuzatului, conform  ziaruldeiasi.ro.