kanald.ro
Sport
Sergio Busquets aruncă cu bani în America! Suma inimaginabilă plătită de fotbalist pentru un conac în SUA
Sergio Busquets a decis să i se alăture lui Lionel Messi la Inter Miami, fostul său coleg de la FC Barcelona, urmat mai apoi și de Jordi Alba.
Mijlocașul spaniol la închidere, Sergio Busquets, care semna în luna iulie o înțelegere contractuală cu clubul american de fotbal Inter Miami până în anul 2025 tocmai ce și-a achiziționat un imobil luxuriant în valoare de 8,7 milioane de dolari cu vedere la mare, în comitatul Broward, la nord de Miami, după cum a anunțat luni, 21 august, presa locală.
Suma inimaginabilă plătită de fotbalist pentru un conac în SUA
Procesul de achiziționare a proprietății în luxoasa localitate Sea Ranch Lakes a avut loc vinerea trecută, 18 august, chiar cu o zi înaintea câștigării finalei Leagues Cup contra formației Nashville SC, în urma loviturilor de departajare. Această victoria a reprezentat câștigarea primului titlu din istoria Inter Miami, la care Busquets chiar a contribuit cu un gol înscris la loviturile de la punctul cu var, transmite Agerpres.
Fostul coechipier al lui Messi de la Barcelona, a plătit nu mai puțin de 8,7 milioane de dolari pentru proprietatea de 660 metri pătrați, compartimentată cu 7 camere, 6 băi și un garaj care poate găzdui trei mașini, după spusele celor de la The Real Deal (TRD).
Cariera lui Busquets
Sergio Busquets (34 de ani) a îmbrăcat tricoul Barcelonei pentru 15 sezoane, cucerind de nouă ori titlul de campion al Spaniei, trei Ligi ale Campionilor (2009, 2011 și 2015), șapte Cupe ale Regelui și trei Cupe Mondiale ale Cluburilor.
Internațional cu 134 de partide în tricoul selecționatei Spaniei, campion mondial în 2010 și european în 2012, Busquets a fost unul dintre jucătorii de bază ai generației de aur a Barcei, care a reușit să domine Europa la începutul anilor 2000 și mai târziu, alături de Lionel Messi, Andres Iniesta și Xavi Hernandez.
Inter Miami a câștigat Leagues Cup
Jordi Alba, Leo Messi și Sergio Busquets din nou coechipieri
Un al treilea transfer de impact reușit de clubul Inter Miami în perioada actuală de mercato, după ce l-au adus de la Paris Saint-Germain pe Leo Messi și pe Sergio Busquets de la Barcelona.
Jordi Alba va fi din nou coechipier cu cei doi fotbaliști amintiți anterior, după ce au reușit să facă senzație în lotul Barcelonei.
Marţi, 15 august, după antrenamentul echipei Inter Miami, Jorge Mas a declarat presei că „Jordi Alba va semna chiar astăzi”.
Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii - catena.ro
Jordi Alba a fost curtat în această pauză competițională de mai multe cluburi, precum cele din Arabia Saudită, dar și Benfica și Inter.
El a fost format la academia Barcelonei, apoi a fost cedat la Valencia și a revenit pe Camp Nou în vara anului 2012.
În tricoul Barcelonei, Jordi Alba a bifat 458 de meciuri oficiale, marcând 27 de goluri și câștigând șase titluri în La Liga, o Ligă a Campionilor, o Cupă Mondială a Cluburilor, cinci Cupe ale Spaniei, o Supercupă a Europei și patru Supercupe ale Spaniei, acumulând astfel 18 trofee în propriul palmares.