
kanald.ro
Imagine de la fața locului
Actualitate
Cadavrele celor doi au fost găsite de oamenii legii, într-o vilă în care aceștia locuiau cu chirie.
Doi studenți la Universitatea de Medicină și Farmacie "Grigore T. Popa" din Iași, în vârstă de 25 și 23 de ani, au fost găsiți fără suflare, în imobilul pe care îl închiriaseră. Anchetatorii le-au descoperit cadavrele la puțin timp după ce bărbatul fusese dat dispărut de către rude. Polițiștii iau in calcul un dublu asasinat, după ce au descoperit urme de violență pe trupurile victimelor.
Din primele informații oferite de anchetatori, se pare că tânărul de 25 de ani, originar din Maroc, ar fi trebuit să zboare la Bruxelles pe 10 decembrie.
Mihaela Apostol, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Iași, a declarat că trupurile victimelor prezentau urme de violență, fapt ce poate duce cu gândul la săvârșirea infracțiunii de omor calificat: "În cursul nopţii de 10 spre 11 decembrie procurorul criminalist din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Iaşi a fost informat că într-un imobil din municipiul Iaşi au fost găsite două cadavre. S-a dispus începerea urmăririi penale în rem sub aspectul săvârşirii infracţiunii de omor calificat.
Imagine de la fața locului
S-a stabilit că persoana decedată de sex masculin, de 25 de ani, cetăţean marocan era student la UMF Iaşi, iar persoana decedată de sex feminin, în vârstă de 23 de ani era prietena primului. Descoperirea a fost făcută de organele de poliţie, care au fost informate cu privire la posibila dispariţie a tânărului student, care în cursul zilei de 10 decembrie ar fi trebuit să ajungă cu avionul la Bruxelles.
Imagine de la fața locului
În urma descoperirii macabre, polițiștii au început imediat o anchetă, pentru a descoperi cum a avut loc nefericitul eveniment. Potrivit sursei citate, oamenii legii au deja un cerc de suspecți, iar printre aceștia s-ar număra și doi bărbați originari din Maroc, studenți în anul I la Universitatea Tehnică ,"Gheorghe Asachi" din Iași.
Tinerii, care erau cazați în Campusul Studențesc "Tudor Vladimirescu", au fost conduși la audieri de către anchetatori. Cadavrele victimelor au fost ridicate și transportate la Institutul de Medicină Legală, pentru a se efectua necropsia și a se afla cauza reală a morții.