WowNews logo WOWnews
Stories
Reacția directorului companiei pentru care munceau minerii, după accidentul soldat cu moartea a trei angajați de-ai săi: „Nu am pus eu 25 de persoane într-un mijloc de transport”

Actualitate

Reacția directorului companiei pentru care munceau minerii, după accidentul soldat cu moartea a trei angajați de-ai săi: „Nu am pus eu 25 de persoane într-un mijloc de transport”

Daniel Burlan, directorul companiei pentru care munceau minerii implicați în accidentul din Gorj a venit cu o primă reacție.

Un accident grav a avut loc astăzi, 17 ianuarie, în Gorj, acolo unde un vehicul care avea la bord 25 de persoane s-a răsturnat în cariera Jliț Sud. Din nefericire, însă, trei dintre pasageri s-au stins din viață, iar alți opt au fost răniți. Din primele detalii privind acest caz, autovehiculul care transporta minerii spre cariera de cărbune de la Jliț s-a răsturnat pe un pod.

Recent, însă, directorul companiei pentru care munceau minerii implicați în accidentul din Gorj, Daniel Burlan, a venit cu primele declarații despre accident, spunând că nu se consideră vinovat de această tragedie, având în vedere că vehiculul respectiv nu era destinat transportului de persoane.

Citeste si: Mama Geta, alături de Iancu, Denisa și Ileana la târg. Cu cât vând aceștia un kilogram de brânză proaspătă: “Produse tradiționale adevărate.” - kfetele.ro

Citește și: Trei morți și opt răniți în Gorj, în urma unui accident grav, produs într-o carieră minieră. A fost activat Planul Roșu de intervenție

„În primul rând condoleanțe pentru foștii noștri salariați. E o tragedie la terminarea unor lucrări efectuate la un utilaj din carieră. Echipa de intervenție s-a deplasat spre sediul sub-unității, într-un mijloc de transport neadecvat, care era destinat pentru transport marfă. Se pare că la intrarea pe un pod care trecea peste un circuit de bandă de transportare, șoferul vehicului a pierdut controlul și s-au răsturnat.

Toate drumurile din carieră, după o perioadă de precipitații, așa sunt, impracticabile pentru alte mijloace de transport. Cei care cunosc situația știu că în perioade de iarnă aşa sunt drumurile în carieră. Noi le pregătim în vară, dar atunci când sunt precipitații, o perioadă lungă drumurile sunt impracticabile. Nu sunt impracticabile pentru toate…

Nu am pus eu 25 de persoane într-un mijloc de transport. Nu eu le-am dat dispoziție să se urce. Există mai multe mijloace de transport pe care le au la dispoziție. Din păcate au ales această soluţie de a se urca toţi în acest mijloc de transport ca să ajungă mai repede la sediu. Nu sunt muncitorii de vină, departe de a da vina pe ei.

Este un eveniment tragic pe care îl cercetăm îl analizăm, vedem care sunt cauzele și care au dus la acest eveniment. Vom face programe să eliminăm toate aceste deficiențe și cauze”, a spus directorul companiei, Daniel Burlan, pentru Antena 3.

Daniel Burlan nu se consideră responsabil pentru tragedie

De asemenea, Daniel Burlan susține că, personal, nu se consideră vinovat de această tragedie, unde 3 persoane și-au pierdut viața, spunând că dacă ar fi fost prezent la fața locului, lucrurile ar fi stat altfel.

Citeste si: Cristian Botgros, primele declarații despre fiica lui Igor Cuciuc, care a murit în fața lui: „Recent la balul ăsta, am fost și am dansat împreună.” - kfetele.ro

Citeste si: Ce cantitate de lapte consuma un bebelus? Tabel cantitate lapte bebelusi - catena.ro

Citeste si: Marinela Chelaru s-a stins din viață cu o DURERE pe care nu a spus-o nimănui până la final. Toată lumea o vedea puternică, dar în sufletul ei era o rană adâncă. Și-a dorit, dar nu s-a întâmplat. A așt

Citește și: Un autocar cu 60 de români s-a răsturnat pe o autostradă dn Italia. Mai multe victime au fost transportate la spital

„Până la urmă suntem în conducerea CEO, ne asumăm responsabilități. Vedem care sunt…nu pot să fiu eu de vină, dacă eram la fața locului poate dădeam dispoziție să nu se urce toți în mașină”, a mai spus Daniel Burlan.