WowNews logo WOWnews
Stories
crima botosani
Răsturnare șocantă de situație în cazul crimei din Manoleasa, unde o mamă și fiica ei de 14 ani au fost găsite ucise

Actualitate

Răsturnare șocantă de situație în cazul crimei din Manoleasa, unde o mamă și fiica ei de 14 ani au fost găsite ucise. Camerele de supraveghere amplasate în zonă indică un nou suspect, rudă cu cele două victime

Noi ipoteze ies la iveală în cazul crimei de la Manoleasa. Nepotul femeii ucise ar fi acum suspect în acest caz.

O mamă de 47 de ani și fiica sa de 14 ani au fost găsite în weekend-ul ce tocmai a trecut fără suflare în locuința în care se ascundeau de soțul, respectiv tatăl lor, după o ceartă aprinsă în familie.

O vecină a alertat autoritățile după ce casa în care cele două locuiau a fost cuprinsă de flăcări. Astfel că inițial s-a crezut că au murit din cauza fumului inhalat, ulterior, însă, femeia a fost găsită cu o rană la nivelul gâtului, iar pe trupul copilei erau urme de violență.

Citeste si: Zeci de urmăritori au felicitat-o pe Carmen de la Sălciua, după ce a apărut într-o rochie în care se observa burtica artistei. Aceasta a făcut un anunț important: “Sper ca am lămurit situația.” - kfet

Citește și: „Adu-o Doamne înapoi” Iubitul Alinei, tânăra ucisă de cea mai bună prietenă, o plânge și acum cu lacrimi amare! Sergiu este sfâșiat de durere și nu poate trece pest

Nepotul femeii ucise, posibil suspect de comiterea crimei

În acest caz, principalul suspect a fost chiar soțul femeii, care imediat a ajuns în custodia oamenilor legii, dar care acum își susține nevinovăția.

„În dimineață zilei de 4 Noiembrie 2023, o persoană din satul Sadoveni, comuna Manoleasa, a sesizat prin 112 faptul că la o locuința la care izbucnise un incendiu a identificat 2 cadavre carbonizate. În urmă examinărilor medico-legale, s-a stabilit că respectivele cadavre prezentau multiple leziuni create cu un obiect contondent, tăietor despicător, care împreună cu intoxicația de monoxid de carbon și arsurile suferite au condus la deces. De asemenea, acestea au fost identificate că find mamă și fiica, prima în vârstă de 46 de ani, ir cea de-a două de 14 ani. Din primele investigații au rezultat date conform cărora soțul primei victime, respectiv tatăl celei de-a două, în noaptea precedentă s-a deplasat din comună unde locuiește la imobilul unde cele două victime locuiau de circa o săptămână de când plecaseră de acasă, și pe fondul unor conflicte familiare anterioare le-a aplicat mai multe lovituri cu un obiect de natură celui menționat anterior, atât în zona capului, cât și pe restul corpului, după care a incendiat locuința pentru a acoperi urmele. La acest moment, respectivă persoană are calitatea de suspect, find cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de violentă în familie în formă omorului calificat”, a precizat Valeriu Chihaia, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani, conform monitorulbt.ro.

Omul spune că nu avea cum să ajungă unde locuiau cele două, distanța fiind mare, plus că nu s-a găsit, deocamdată, nimic care să-l incrimineze. Tocmai de aceea, sigur pe nevinovăția lui, bărbatul care și-a pierdut soția și fiica este hotărât să se supună și testului poligraf.

„Eu dacă sunt nevinovat cum să susțin altceva? Nici nu aveam cum să merg acolo la ele noaptea. Cum puteam să ajung eu acolo și înapoi? Au făcut percheziții aici toată ziua. Mă duc să dau și testul poligraf, nu am nicio problemă. Oricum mi s-a transmis că aș putea să nu mai fiu considerat suspect”, a anticipat Costel Vieru, bărbatul considerat în mod oficial suspect in acest caz.

Răsturnare șocantă de situație în cazul crimei din Manoleasa, unde o mamă și fiica ei de 14 ani au fost găsite ucise

[Sursa foto: monitorulbt.ro]

Citește și: Un copil i-a promis tatălui său că-i va da alocația, numai să nu-i ucidă mama: „Am văzut că era speriat. Nu i-a fost frică de mine, era speriat că i s-ar putea întâmpla ceva mamei lu

Mai mult decât atât, acum, la 72 de ore distanță de la tragicul eveniment, autoritățile au depistat un alt suspect.

Conform imaginilor surprinse de camerele de supravegheat din comună, la ora crimei, în zona locuinței celor două se vede cum un bărbat pleacă de acolo și se deplasează spre ieșirea din comună.

Citeste si: Igor Cuciuc își plângea amarul în direct, în urmă cu câteva luni. Artistul se afla la capătul puterilor: “Perna noastră a fost udă în fiecare seară de lacrimile mamei și lacrimile tatălui.” - kfetele

Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii - catena.ro

Citeste si: Ahmed a clacat în fața Veronicăi! După o serie de REPROȘURI NEMILOASE, concurenta din Casa Iubirii spune TOT ce o deranjează: "Întreci limita și nu e ok". Deși a încercat să se stăpânească, dezamăgire

Presupusul autor al crimelor este un bărbat în vârstă de 37 de ani, din comuna Ripiceni, în custodia căruia s-au găsit, după primele investigații, mai multe probe care-l plasează a fi vinovat de moartea mamei și a fiicei.

Acum bărbatul, nepotul femeii de 47 de ani, a ajuns în custodia oamenilor legii și va fi supus unei expertize medico-legale, iar dacă se va găsi vinovat de moartea celor două, conform legii, va plăti pentru faptele sale.

”Din investigațiile efectuate ulterior a fost identificat presupusul autor al omorului, respectiv în persoana unui bărbat în vârstă de 37 de ani, domiciliat în comună Ripiceni, la locuința căruia, cu ocazia perchezițiilor domiciliare au fost identificate o serie de probe care îl plasează la locul și la momentul comiterii faptei. Persoana are în prezent calitatea de suspect, find cercetată pentru săvârșirea infracțiunii de omor calificat și se află în stare de reținere. S-a dispus efectuarea expertizei medico legale psihiatrice în vederea stabilirii discernământului. În funcție de rezultat se va solicită luarea măsurii arestării preventive. Tânărul s-a abținut din a da declarații. S-au ridicat toate obiectele contondente de la locuința lui care ar fi fost folosite la comiterea faptei. Urmează a fi examinate criminalistic. Este persoană care a apărut în unele imagini surprinse de o cameră de supraveghere. Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii actului infracțiunii”, a mai precizat Valeriu Chihaia pentru sursa citată.