WowNews logo WOWnews
Stories
novalue
Radu Pietreanu, de la "Vacanta Mare", declaratie surprinzatoare: “Mancam cu stiloul in mana, ma spalau cu stiloul in mana…”

Vedete

Radu Pietreanu, de la "Vacanta Mare", declaratie surprinzatoare: “Mancam cu stiloul in mana, ma spalau cu stiloul in mana…”

Radu Pietreanu, alias Costel de la “Vacanta Mare, spune ca inca de la varste foarte fragede a fost vizitat de “muze”. A simtit poezia si a construit rime cu o usurinta surprinzatoare pentru parinti si prietenii de familie.

Prima sa poezie, compusa la varsta de cinci ani, era un dialog naiv dintre un copil si mama lui, despre tot felul de animale care le vizitau curtea.

“Tata, care si el a scris teatru la viata lui, dupa ce a citit poezia, zice: Bai, uite, asta si in poezii face dialog! Asta o sa fie numai dialog>”,  a povestit Radu Pietreanu.

Citeste si: David Pușcaș nu își mai încape în piele de fericire. Tânărul urmează să meargă la un interviu pentru jobul mult visat: „Sunt singur la date, am ieșit să mă iubesc.” - kfetele.ro

Mai mult, chiar cand implinea un an si devenise fara voia lui personajul principal la scena taierii motului, viitorul umorist alegea de pe tava un stilou caruia nu i-a mai dat drumul din mana trei zile.

“Dormeam cu stiloul, mancam cu stiloul, ma spalau cu stiloul in mana. Stiloul ala anunta ceva!”, s-a amuzat Radu, care considera ca rolul sau este acela de a oferi traire oamenilor.

“Pentru ca umorul este o traire, muzica este o traire, poezia la fel, tot o traire. Sunt un muncitor la fabrica de trairi pentru oameni”, a mai spus el.

Pietreanu considera ca personajul Costel il va pune intotdeauna in  umbra pe poetul din el. “Oamenii asa gandesc. Multi oameni nu-si pot imagina ca un politist poate sa fie tandru cu copiii lui”.

Radu Pietreanu pregateste in prezent, alaturi de colegii sai din trupa “Vacanta Mare”, un noul sezon atat de asteptat de publicul larg : ”Leana s-a intors!”, ce se va difuza incepand din 29 august, in fiecare sambata, la Kanal D.