WowNews logo WOWnews
Stories
Prefectul Capitalei face anunțul momentului despre restricțiile din București: "Vom organiza o ședință pentru a schimba regulile"
Prefectul Capitalei face anunțul momentului despre restricțiile din București: "Vom organiza o ședință pentru a schimba regulile"

Stiri

Prefectul Capitalei face anunțul momentului despre restricțiile din București: "Vom organiza o ședință pentru a schimba regulile"

Prefectul Alin Stoica a anuțat când vom putea scăpa de restricții.

Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a anunțat că putem renunța la restricțiile din București în momentul în care indicele de infectare o să scadă sub 3,5. La momentul actual, rata de infectare a scăzut la 3,68, iar autoritățile șe așteaptă că luni indicele să scadă. 

Citeste si: Fulgy de la Clejani, cuvinte dure pentru oamenii din România. Tânărul a răbufnit pe Tik-Tok: “Eu n-am nevoie de populația României care e incultă, analfabetă, agramată și afonă.” - kfetele.ro

Citeste si: Alin Stoica, optimist în ceea ce privește perioada următoare: „Programul magazinelor va fi până la ora 21.00”

„Dacă indicele de infectare o să scadă sub 3,5, vom organiza imediat o ședință, pentru a constata acest lucru și pentru a schimba regulile. Mai exact, în weekend, vineri, sâmbătă și duminică vor fi permise activitățile cu publicul pentru operatorii economici până la ora 20.00 și circulația în afara locuinței până la ora 22.00.

De asemenea, sălile de sport vor putea să opereze și ele (…) Restaurantele vor rămâne închise la interior, acolo vom putea să avem o relaxare abia după ce incidența va scădea sub 3 la mie și asta doar parțial, iar apoi sub 1,5″, a precizat prefectul la Antena 3.

Prefectul Capitalei face anunțul momentului despre restricțiile din București:
Prefectul Capitalei face anunțul momentului despre restricțiile din București: "Vom organiza o ședință pentru a schimba regulile"[Sursa foto: pexels]

Ce restricții se vor aplica de Paște?

De asemenea, Alin Stoica că pentru toate bisericile vor exista voluntari care să supravegheze modul în care se vor desfășura evenimentele.

Citeste si: Restricțiile din Capitală vor fi prelungite sâmbătă! Anunțul făcut de prefectul Capitalei

„Suntem pregătiți pentru perioada Sărbătorilor. Am vorbit atât cu clericii, cât și cu magazinele. Lucrurile sunt organizate și evident, și forțele de ordine vor veni să sprijine.

Nu avem în vedere o mai mare prezență a forțelor de ordine (…) Pentru toate bisericile vor exista voluntari care să supravegheze modul în care se desfășoară evenimentele”, a mai explicat Alin Stoica.

Amintim faptul că în seara de Înviere, persoanele care vor merge la slujbă nu vor avea nevoie de declarație pe propria răspundere, iar circulația va fi permisă până la ora 05.00. De asemenea, în Vinerea Mare, magazinele vor deschise până la ora 20.00.