WowNews logo WOWnews
Stories

Stiri

Motivul pentru care polițistul care a omorât-o pe Raisa nu a vrut să declare nimic! Ce s-a întâmplat la audieri?: „În acest moment nu pot”

Constantin Popescu a fost destul de rezervat în declarații în fața colegilor săi.

Constantin Popescu, polițistul în vârstă de 27 de ani, este anchetat de colegii lui, după ce pe 13 ianuarie a lovit mortal o copilă și a băgat-o în spital pe prietena ei, după ce a intrat cu autospeciala în ele pe o trecere de pietoni de pe bulevardul Laminorului. Acesta este anchetat într-un dosar de ucidere din culpă și într-unul de vătămare corporală din culpă. Prima măsură care s-a luat împotriva sa a fost plasarea lui sub control judiciar pentru următoarele 60 de zile.

Totodată, la începutul acestei săptămâni au avut loc primele runde de audieri, urmînd ca reaudierea să aibă loc joi, 20 ianuarie. Iată ce le-a spus, în primă etapă, angentul de poliție care a ucis-o pe trecere pe Raisa Nicoleta. 

Citeste si: Postările emoționante pe care Igor Cuciuc le-a făcut în cursul zilei de ieri! Ce a uimit cu adevărat la un comentariu lăsat de mama Andreei Cuciuc, Diana? "Dumnezeu e mare!" - kfetele.ro

/www/cdn.knd.ro/media/521/2861/1673/20195812/1/raisa-crop-1642283383.jfif

Care au fost primele cuvinte ale polițistului în fața anchetatorilor 

Conform procedurilor, acesta a fost luat de colegii săi și dus la audieri, însă nu prea a dat detalii cu privire la accidentul rutier din care a rezultat moartea unei copile de 11 ani. Agentul de poliție a explicat că nu a fost în stare să dea declarații, fiind încă în stare de șoc după tragedia comisă. Cu toate acestea, el a continuat prin a da asigurări că imediat cum își va reveni, va colabora cu organele legii. 

„În acest moment nu pot să dau o declarație, având în vedere starea emoțională în care mă aflu, urmând ca ulterior să mă prezint pentru a colabora cu organele juridice”, a declarat Constantin Popescu în fața anchetatorilor. 

Citeste si: Marina, cea de-a doua fetiță lovită în accidentul de pe Bulevardul Laminorului, a fost externată. Detalii de ultimă oră despre starea ei de sănătate

Polițistul care a produs accidentul rutier grav de pe bulevardul Laminorului din nordul Capitalei a intrat în concediu pentru următoarele 20 de zile. De asemenea, acesta are, în continuare, dreptul de a se urca la volan și a conduce.

Ce despăgubiri uriașe cer părinții celor două victime 

Părinții Raisei Nicoleta, copila care a murit în urma accidentului rutier, sunt gata să ceară despăgubiri colosale pentru pierderea fiicei lor, în valoare de 6 milioane de euro. Părinții Marinei, copila care a supraviețuit, dar a fost grav rănită la unul dintre picioare și a fost nevoie să fie supusă unei intervenții chirurgicale complicate, se gândesc să ceară un milion de euro pentru trauma trăită de cea mică. 

Citeste si: Zeci de urmăritori au felicitat-o pe Carmen de la Sălciua, după ce a apărut într-o rochie în care se observa burtica artistei. Aceasta a făcut un anunț important: “Sper ca am lămurit situația.” - kfet

Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii - catena.ro

Citeste si: Cristian Botgros i-a cerut ceva ce niciun tată nu ar vrea SĂ AUDĂ VREODATĂ: "Am fost supărat și am plâns.Trebuie să își asume" Cuvintele fiului său din spital i-au rămas întipărite în suflet: "Îmi spu

Citeste si: Serghei Mizil, afectat de moartea Raisei Nicoleta, fetița de 11 ani ucisă de un polițist: „Am stat în pat și am plâns”

„Zilele următoare cererea pe care o vor înainta Parchetului și instanței e de constituire ca parte civilă la plafonul maxim de 6 milioane de euro pentru decesul Raisei. Iar în partea cealaltă se gândește familia la 1 milion de euro pentru fracturile suferite și traumă”, a declarat Adrian Cuculis, avocatul familiei Raisei, în cadrul unei emisiuni TV.