kanald.ro
Actualitate
Monica Anisie anunță noi schimbări în învățământ! Tezele ar putea fi eliminate în anul școlar 2020-2021
Monica Anisie face noi declarații despre desfășurarea cursurilor.
Ministrul Educației anunță noi schimbări în ceea ce privește desfășurarea anului școlar 2020-2021. Potrivit celor declarate de Monica Anisie, tezele ar putea fi eliminate, iar olimipiadele s-ar desfășura exclusiv în mediul online. De asemenea, aceasta se mai gândește la scurtarea orelor de curs, dar și la introducerea predarea multidisciplinară.
Monica Anisie, detalii despre noile schimbări în învățământ
Vineri, 23 octombrie, Ministrul Educației a vorbit în cadrul unei emisiuni televizate despre schimbările care vor avea loc în următoarea perioadă, ținând cont de situația epidemiologică de la noi din țară.
Citeste si: BREAKING! A MURIT Horia Moculescu!- kanald.ro
De asemenea, măsura a mai fost aplicată și în primul val de pandemie, atunci când nu a existat posibilitatea de susținere a examenelor.
Înn plus, Monica Anisie a mai anunțat faptul că orele se vor scurta pentru elevi astel încât aceștia să nu mai petreacă atât de mult timp în fața dispozitivelor pe care le folosesc pentru școala online. Se va renunţa la anumite capitole din diferite materii şi chiar se va discută de asemenea despre predarea multidisciplinară.
Mai exact, cadrele didactice care predau limba română și limba engleză ar putea preda simultan, astfel încât elevii să petreacă cât mai puțin timp în fața calculatoarelor.