WowNews logo WOWnews
Stories
Mircea Badea
Mircea Badea

Actualitate

Mircea Badea, probleme la întoarcerea în România: ”Am dreptul să mă întorc în țara mea”

Mircea Badea a declarat că dacă i se va cere să facă test la îmbarcarea în avionul care trebuie să-l aducă în România va refuza.

Mircea Badea a fost extrem de revoltat pe noile norme anti-COVID. Mai exact, cetățenii care vin dintr-o zonă galbenă au nevoie la intrarea pe teritoriul României de un test negativ. Prezentatorul TV a susținut că dacă i se va cere să facă testul COVID-19 la îmbarcarea în avion, acesta va refuza categoric.

Mai mult, realizatorul emisiunii ”În Gura Presei” este de părere că nimeni nu are dreptul să-i interzică să revină în propria țară. Mircea Badea a mai precizat că în cazul în care se va întâmpla acest lucru este pregătit să meargă în exil.

Citeste si: Doliu în familia Denisei Răducu! Fratele vitreg al regretatei cântărețe a murit- kanald.ro

Citeste si: Mircea Badea a pierdut 1.000 lei la pariuri, pe un singur meci! Cum arată biletul care l-a lăsat fără bani! ”Nu paria decât banii...”

  „Eu nu vreau niciun test, eu sunt plecat din România și eu zic că eu am dreptul să mă întorc în România.Că

aș putea să fac test pe aeroport în România, că intru în carantină, aia da. Să-mi spui că nu pot să mă urc în avionul de România, eu fiind cetățean român, dacă nu am test? Pe bune? Hai să vedem. Eu nu-mi fac niciniun test. Și sunt și cu domnul Ciuvică. O să mergem probabil în Turcia, că acolo ne primește fără probleme și stăm în Turcia și facem emisiuni din Turcia. Dacă ne trimit specialiștii și experții din România în exil pe noi cetățenii români nu-i nicio problemă, mergem în exil"
, a declarat Mircea Badea.

Mircea Badea
Mircea Badea[Sursa foto: Captură video]

Mircea Badea a vorbit despre drepturile fundamentale ale omului

De asemenea, Mircea Badea a discutat despre drepturile fundamentale ale omului. Totodată, prezentatorul TV și-a amintit de câteva episoade din primăvara trecută când românii infectați cu coronavirus erau obligați să meargă în centrele de carantină.

Citeste si: Mircea Badea suferă de o boală rară și incurabilă! Dezvăluirile celebrului prezentator tv: „Constați că se întâmplă lucruri cu tine, dar nu știi de ce”

Citeste si: Vlăduța Lupău, însărcinată pentru a treia oară? Ce a postat artista pe rețelele de socializare și cum au reacționat fanii: "O să vă și arăt!"- kfetele.ro

Citeste si: Cine era femeia ucisă pe trecerea de pietoni de la Apărătorii Patriei? Aceasta avea, de fapt, doi copii. Fiul cel mare o suna neîncetat în timp ce medicii încercau să îi salveze viața- radioimpuls.ro

„Eu sunt cetățean român și este dreptul meu să mă întorc în țara României. Nu poate să-mi suspende cetățenia. .Acum un an când stăteam toți pe burtă în casă țineți minte că evident nu s-au putut închide granițele pentru cetățeni pentru că ei puteau să se întoarcă în țara lor.Ținem

minte și faptul că România a fost singura țara de pe planetă care îți aresta cetățenii infectați, adică îi băga în spital cu forța, fie că aveau, fie că nu aveau nevoie. Pe cei care chiar nu aveau nevoie de spital îi băga în spital și îi îmbolnăvea și mai rău întrucât îi băga între cei care erau foarte bolnavi.”, a mai adăugat Mircea Badea.