kanald.ro
Marius Budăi și-a anunțat demisia din funcția de ministru al Muncii!
Marius Budăi și-a anunțat demisia din funcția de ministru al Muncii!
Actualitate
Marius Budăi demisionează din fruntea Ministerului Muncii. Anunțul a fost făcut chiar de către prim-ministrul României, Marcel Ciolacu.
Marius Budăi a anunțat că demisionează din funcția de ministru al Muncii, asta după ce a avut o discuție cu premierul României, Marcel Ciolacu. Demisia vine la scurt timp după scandalul azilelor de bătrâni din județul Ilfov. Se pare că vârstnicii trăiau în condiții insalubre și erau tratați foarte urât. Informațiile au pornit o întreagă revoltă, motiv pentru care demisia din funcția de ministru a lui Marius Budăi a fost solicitată de ONG-uri.
În dimineața zilei de astăzi, 13 iulie, Marcel Ciolacu anunța la începutul ședinței de guvern că ministrul Muncii, Marius Budăi a decis să demisioneze din funcția pe care o deținea. Premierul a fost impresionat de gestul politicianului, despre care a precizat că este unul „de onoare”. Ba mai mult decât atât, i-a mulțumit pentru decizia luată, precizând că este o reacție firească într-un stat democratic, așa cum este și România.
„Am avut în această dimineață o discuție cu domnul ministru al Muncii, Marius Budăi, care m-a anunțat despre decizia de a-și depune demisia la sfârșitul acestei ședințe. Din punctul meu de vedere este un gest de onoare, pentru care îi mulțumesc și sunt convins că aceasta este reacția firească a unui decident politic. Este reacția firească în orice democrație consolidată a Europei”, a precizat prim-ministrul României, Marcel Ciolacu, potrivit digi24.ro.
Citește și: Tichete sociale 2023. Când intră a patra tranșă de bani pe cardurile sociale
De menționat este faptul că Marcel Ciolacu a demis deja mai mulți șefi ale unor instituții din subordinea lui Budăi, ca urmare a scandalului public cu azilele de bătrâni din Ilfov.
Mai mult decât atât, Marcel Ciolacu a precizat că subiectul azilelor rămâne unul extrem de important și susține că protecția persoanelor în vârstă s-a îndepărtat dramatic de scopul inițial. Totodată, a mai spus și că astfel de cămine pentru bătrâni au devenit o afacere, motiv pentru care nu se mai pune preț pe îngrijirea acestora.
„Este evident că la şedinţa de Guvern de astăzi cel mai important subiect este situaţia din sistemul de protecţie a bătrânilor şi a persoanelor cu dizabilități. Este cât se poate de clar, evident, că, dintr-un cumul de factori care ţin atât de stat, cât şi de zona privată, activitatea de protecţie a persoanelor vârstnice şi vulnerabile s-a îndepărtat dramatic de scopul său iniţial. Am văzut, din păcate, în ultimele zile, prea multe situaţii care probează că această activitate a devenit o afacere cinică în care se urmăreşte profitul cu orice preţ, deseori chiar prin suferinţe crunte provocate seniorilor noştri. Am văzut dezvăluiri ale presei care denotă că nu mai există niciun gram de empatie, de compasiune cu soarta unor oameni pe care viaţa i-a lovit atât de crud", a mai declarat premierul.