kanald.ro
Andriy Lunin este portarul titular al celor de la Real Madrid în acest moment
Andriy Lunin este portarul titular al celor de la Real Madrid în acest moment
Sport
REal Madrid și Manchester City au terminat pe primul loc grupele lor din UEFA Champions League, cu maximum de puncte.
Spania reprezintă campionatul care are cele mai multe echipe în faza sferturilor de finală din UEFA Champions League. Aceste grupări sunt: Real Madrid, Barcelona și Atletico Madrid. Acest „clasament” urmează Anglia și Germania, ambele cu câte două formații: Manchester City și Arsenal din Premier League, reprezentantele din Bundesliga fiind Bayern Munchen și Borussia Dortmund. Cei de la PSG vin din Ligue 1.
Echipele din Spania au următorii adversari în faza sferturilor de finală UEFA Champions League: Atletico Madrid se va confrunta cu Borussia Dortmund, Barcelona cu PSG și Real Madrid se va duela din nou cu Manchester City.
Citește și: Aceștia sunt cei mai valoroși 10 fotbaliști de la Euro 2024
Gruparea „Los Blancos” s-a mai duelat cu elevii lui Pep Guardiola și în precedentele două sezoane (2022/2023 și 2021/2022), dar, în ambele stagiuni trecute, aceste două echipe s-au confruntat în semifinalele UEFA Champions League.
Primul meci va avea loc pe teren spaniol, mai precis pe Santiago Bernabeu. Manchester City va veni pe un teren unde Real Madrid nu a mai pierdut de ceva timp.
Concret, potrivit Digi Sport, care menționează ca sursă defensacentral, cei de la Real Madrid nu au mai pierdut de pe data de 8 aprilie 2023.
În cazul în care elevii lui Carlo Ancelotti vor câștiga sau vor face egal cu Manchester City, acest lucru înseamnă că au trecut deja de un an de când n-au mai pierdut pe teren propriu, un record cu care nu se pot mândri foarte multe echipe.Carlo Ancelotti dând indicații jucătorilor de la Real Madrid în timpul unui meci
De asemenea, Real Madrid a înregistrat două înfrângeri în sezonul aflat în curs, conform platformei Transfermarkt.
Primul meci pierdut în fața lui Diego Simeone a fost în etapa cu numărul 6 din LaLiga. Atletico Madrid s-a impus atunci pe Wanda Metropolitano cu scorul de 3-1.
A urmat apoi meciul din Copa del Rey. După primele 90 de minute scorul era egal, 2-2. Partida a intrat în prelungiri, iar la finalul celor două reprize adiționale, tabela de marcaj a indicat 4-2 pentru Atletico Madrid, cei de la Real fiind eliminați din această competiție.
De partea cealaltă, cei de la Manchester City au cinci înfrângeri, potrivit platformei menționate anterior. Mai exact, elevii lui Pep Guardiola au pierdut primul meci din acest sezon în finala Community Shield contra celor de la Arsenal (de precizat faptul că partida a fost câștigată după loviturile de la 11 metri).
Următoarele două meciuri pe care cei de la Manchester City le-au pierdut au fost contra: celor de la Newcastle în EFL Cup și a grupării Wolves în cadrul Premier League.
Tot în Premier League, cei de la Manchester City pierd în fața lui Arsenal, cu scorul de 1-0. Ultimul meci în care elevii lui Pep Guardiola au cedat a fost tot în campinonatul intern contra celor de la Aston Villa.