WowNews logo WOWnews
Stories
Neymar
Neymar

Sport

Incredibil! Cum arată glezna lui Neymar după ce s-a accidentat la Cupa Mondială din Qatar! Primele imagini! Când va reveni brazilianul pe gazon

Neymar a decis să pună o serie de fotografii cu glezna umflată după accidentarea suferită la Cupa Mondială din Qatar.

”Neymar va mai juca la Cupa Mondială din Qatar?” Cam aceasta este întrebarea de pe buzele tuturor microbiștilor după ce starul brazilian (30 de ani) s-a accidentat  timpul meciului Brazilia – Serbia 2-0.

Neymar a ieșit de pe teren în lacrimi, iar medicii lotului brazilian l-au dus direct la investigații. În urma lor, s-a pus clar diagnosticul pentru vedeta fotbalului, și anume…o leziune la nivelul ligamamentelor gleznei piciorului drept, motiv pentru jurnaliștii din țara cafelei să scrie că vedeta lui PSG ar putea reveni pe teren abia în faza optimilor de finală, firește, dacă ”Selecao” se va califica.

Citeste si: Postările emoționante pe care Igor Cuciuc le-a făcut în cursul zilei de ieri! Ce a uimit cu adevărat la un comentariu lăsat de mama Andreei Cuciuc, Diana? "Dumnezeu e mare!" - kfetele.ro

Neymar a decis să pună o serie de fotografii cu glezna umflată după accidentarea suferită la Cupa Mondială din Qatar

Neymar a decis să pună o serie de fotografii cu glezna umflată după accidentarea suferită la Cupa Mondială din Qatar

[Sursa foto: Instagram Neymar]

Citește și: Brazilia în stare de șoc. Neymar a ieșit în lacrimi de pe teren. Va mai putea juca la Campionatul Mondial 2022 sau nu?

Neymar le-a spus fanilor brazilieni cum decurge recuperarea gleznei accidentate

Neymar a ținut să pună și el o serie de fotografii cu piciorul accidentat pe adresa lui de socializare și, în ciuda faptului că glezna este umflată, se pare că veștile de ultim moment ale doctorilor sunt destul de bune. Mai mult  decât atât, din fericire pentru jucător, dar și pentru fanii sud-americani, procesul de recuperare a decurs peste așteptări, astfel că brazilienii sunt optimiști și se gândesc la o revenire pe gazon a căpitanului naționalei lor chiar la meciul cu reprezentanta Camerunului, de vineri, ultimul din grupă.

Brazilianul Ronaldo, mesaj de suflet pentru Neymar: „Un gigant Brazilia te iubește!”

Neymar trece prin momente dificile după accidentarea la Cupa Mondială din Qatar, însă fostele vedete ale gazonului îl susțin, din punct de vedere moral. Ronaldo Nazario de pildă, cel care de-a lungul carierei a avut parte de probleme medicale mari, a ținut să îi transmit un mesaj emoționat. Brazilianul este revoltat și de ”ura” pe care a remarcat-o în ultimele zile la adresa lui Neymar, una venită de la fanii care l-au taxat pentru susținerea publică pa președintelui țării.

„Ești minunat, Neymar! Un gigant! Sunt sigur că majoritatea brazilienilor te admiră. În fiecare colț al lumii găsești admirație pentru tine. Datorită succesului pe care l-ai obținut, ai parte însă și de invidie și răutate. Ce mesaj transmitem tinerilor? Ce lume mai este asta? Întoarce-te mai puternic! Nu uita nicio secundă că ai devenit un idol al fotbalului mondial. Brazilia te iubește! Adevărații fani au nevoie de golurile tale, de driblingurile tale. Fie ca toată ura să se transforme în combustibil. Vă rog să transmiteți energie pozitivă echipei naționale, lui Neymar și tuturor jucătorilor”, a scris Ronaldo, pe Instagram.

Neymar, cel mai faultat jucător de la Cupa Mondială din Qatar

Accidentarea lui Neymar la Cupa Mondială a scos în evidență faptul că brazilianul a fost, până acum, cel mai  faultat fotbalist de la turneul din Qatar, de nu mai puțin de nouă ori în partida câștigată de brazilieni în fața sârbilor. 

Sârbii l-au vânat pe decarul Selecão. Încă din start, Lukic l-a tras de tricou și aproape l-a dezbrăcat. Apoi, a  urmat o serie de nouă faulturi. Ultimele două tacklinguri au dus și la K.O. brazilianului pe gazon. Gudelj, imediat după pauză, dar mai ales Milenkovic, în minutul 69 l-au scos total din joc. Alunecarea fundașului și impactul violent, cu genunchiul, i-a răsucit glezna dreaptă. Neymar a mai jucat apoi doar  11 minute, fiind înlocuit de Antony.

Campionatul Mondial Qatar 2022: Cine este marea favorită pentru câștigarea titlului? „Are un lot foarte, foarte valoros”

Neymar

Neymar

[Sursa foto: Facebook Neymar ]

Citeste si: Zeci de urmăritori au felicitat-o pe Carmen de la Sălciua, după ce a apărut într-o rochie în care se observa burtica artistei. Aceasta a făcut un anunț important: “Sper ca am lămurit situația.” - kfet

Citeste si: Ce cantitate de lapte consuma un bebelus? Tabel cantitate lapte bebelusi - catena.ro

Citeste si: UNDE ar fi trebuit să fie Andreea Cuciuc în noaptea fatidică de 15 noiembrie? Igor Cuciuc, bântuit tot restul vieții de decizia fiicei lui: „Nu poți să-i interzici unui copil să...” - radioimpuls.ro

Neymar, probleme mari la picioare din cauza loviturilor repetate

Neymar are mereu probleme cu accidentările. De menționat că 198 de zile a pierdut briliantul brazilian pierdute din leziunilor la glezne la echipa de club PSG. Acum, la conferință de presă de la finalul meciului cu Serbia, selecționerul Selecao, Tite, era mai mult decât optimist. „Sunt sigur că Neymar va juca la Mondial, sunt absolut sigur. Va juca”.

Tite a fost completat de vedetele Vinicius și Rodrygo, ambii de la Real Madrid: „Sperăm toți să nu fie nimic grav”.

La fel speră și Neymar, care, în 2014, a ratat partea decisivă a Mondialului, după ce a fost faultat și mai dur de columbianul Zúñiga, în „sferturile” Cupei Mondiale. O lovitură în spate, cu genunchiul, i-a provocat o fractură la a treia vertebră lombară.