WowNews logo WOWnews
Stories
Greva profesorilor 2023 continuă! Sindicaliștii vor o creștere a veniturilor cu 25% și o mărire a salariului debutantului

Greva profesorilor 2023 continuă! Sindicaliștii vor o creștere a veniturilor cu 25% și o mărire a salariului debutantului

Actualitate

Greva profesorilor 2023 continuă! Sindicaliștii vor o creștere a veniturilor cu 25% și o mărire a salariului debutantului

Sindicatele din Educație vor o creștere salarială. Iată care este salariul unui profesor debutant, în acest moment.

Greva profesorilor 2023 continuă și zilele acestea. Sindicatele din Educație vor venituri mai mari cu 25%, dar și o creștere salarială a debutantului.

Sindicaliștii din Educație vor o creștere salarială cu 25%

Sindicatele din Educație, care se află în plină grevă, au făcut un anunț important joi, în urma discuțiilor purtate după-amiază la Palatul Victoria.

Citeste si: Legătura neștiută dintre noul concurent și Kira de la „Casa iubirii”! Moldo a observat rapid totul și și-a ieșit din minți: „Ce râde...”- kanald.ro

Acestea au solicitat Guvernului o creștere semnificativă a veniturilor cu 25%, în speranța de a-și îmbunătăți situația financiară. De asemenea, sindicatele din Educație au cerut ca actul normativ să garanteze un salariu debutant egal cu salariul mediu brut pe economie.

Astfel, propunerea lor implică o majorare substanțială a salariului debutantului, de la 2500 de lei la 3000 de lei. Prin aceste revendicări, sindicatele din Educație doresc să sublinieze importanța recunoașterii valorii muncii lor și să asigure un nivel de trai decent pentru toți profesorii și personalul din sistemul de învățământ.

„Creșterea veniturilor cu 25% pentru salariații din sistemul de învățământ și să avem garanția fermă că în noua lege a salarizării debutantul va pleca de la salariul mediu brut pe economie și grila se va construi ținând cont de tot ce înseamnă grade didactice, vechime, șamd”, a declarat Simion Hăncescu, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI).

De asemenea, Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, mărturisește că trebuie să fie o majorare acceptabilă pentru profesorii și personalul didactic din sistemul de învățământ până, cel târziu, la sfârșitul lunii decembrie a acestui an, întrucât legea salarizării va intra în vigoare de la 1 ianuarie

2024.

Totodată, în momentul în care Guvernul va lua o hotărâre clară, profesorii vor opri greva și se vor reîntoarce la catedre.

„Trebuie să fie o majorare acceptabilă până la sfârșitul lunii decembrie, deoarece de la 1 ianuarie intră în vigoare noua lege a salarizării. Creșterile sunt pentru toate categoriile de personal.

Când Guvernul va veni cu o hotărâre clară, atunci colegii vor decide dacă vor suspenda acțiunea”, a precizat Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”.

Citește și: Suma de 2.500 de lei propusă de Guvern profesorilor, un ajutor real sau nu: "Oamenii vor să câștige mai mult în fiecare lună. Criza nu poate fi rezolvată prin vouchere"| EXCLUSIV

Greva profesorilor 2023 continuă! Sindicaliștii vor o creștere a veniturilor cu 25% și o mărire a salariului debutantului

Greva profesorilor 2023 continuă! Sindicaliștii vor o creștere a veniturilor cu 25% și o mărire a salariului debutantului

[Sursa foto: Shutterstock]

Greva profesorilor 2023 a început de luni și continuă pe o perioadă nedeterminată

Greva profesorilor 2023 a început luni, 22 mai, și continuă pe o perioadă nedeterminată, până ce Guvernul va veni cu o hotărâre clară în privința legii salarizării.

În primă instanță, Liderii Coaliției le-au oferit profesorilor debutanți suma de 2.000 de lei în plus pe an, iar personalului nedidactic o creștere la salariu de maximum 8%, însă sindicaliștii nu au fost mulțumiți de propunerea de la Guvern.

Guvernul a anunțat, în cadrul unui comunicat, că până în data de 15 iulie 2023 va fi finalizat proiectul legii salarizării, astfel încât, la 1 septembrie, să poată fi înaintat Parlamentului României pentru aprobare.

„Ne-am asumat un calendar astfel încât pana la data de 15 iulie la nivelul Ministerului Muncii să fie finalizat proiectul noii legi a salarizării, pentru a putea demara dialogul cu partenerii sociali, astfel încât, la 1 septembrie, să poată fi înaintat Parlamentului României pentru aprobare", a anunțat Guvernul, printr-un comunicat de presă.

Citeste si: A sosit răspunsul mult așteptat! Mama Andreei Cuciuc, Diana, a răspuns în detaliu la preavizul pe care l-a primit de la jurist, în numele lui Nicolae și al lui Cristian Botgros: "Vă informez despre poziția avută!"- kfetele.ro

Citeste si: Cristian Botgros i-a cerut ceva ce niciun tată nu ar vrea SĂ AUDĂ VREODATĂ: "Am fost supărat și am plâns.Trebuie să își asume" Cuvintele fiului său din spital i-au rămas întipărite în suflet: "Îmi spunea să..."Corneliu Botgros NU va uita niciodată acea zi- radioimpuls.ro

Citește și: Greva profesorilor, un motiv real de îngrijorare pentru părinți. Iulian Cristache (Federația Națională a Asociațiilor de Părinți): "În acest conflict de muncă, cei mai afectați sunt copiii"| EXCLUSIV

Greva profesorilor 2023 continuă! Sindicaliștii vor o creștere a veniturilor cu 25% și o mărire a salariului debutantului
Greva profesorilor 2023 continuă! Sindicaliștii vor o creștere a veniturilor cu 25% și o mărire a salariului debutantului[Sursa foto: Shutterstock]

Nicolae Ciucă susține că nu era momentul pentru o astfel de grevă

Începând cu 22 mai 2023, aproximativ 150.000 de profesori și peste 70.000 de angajați din personalul auxiliar au decis să se alăture grevei profesorilor, ceea ce înseamnă că activitățile desfășurate în școli și grădinițe au fost și vor fi în continuare afectate.

Premierul Nicolae Ciucă a discutat cu reprezentanții sindicatelor din Educație și le-a explicat că acesta este un moment extrem de nepotrivit pentru declanșarea grevei, deoarece schimbarea guvernului aduce cu sine instabilitate și nesiguranță.

De asemenea, există riscul ca această situație să creeze un climat de incertitudine emoțională printre elevi, mai ales că aceștia se pregătesc intens pentru examene importante.

„Este absolut greu de explicat copiilor. În preajma examenelor, venim acum şi întărim această emoţie cu o situaţie care poate să degenereze într-o grevă generală", a declarat premierul României.

Surse: digi24.ro, observatornews.ro