WowNews logo WOWnews
Stories
Giovani Lo Celso, fotbalist legitimat la Tottenham
Giovani Lo Celso, jucătorul celor de la Tottenham, sărbătorind cei 26 de ani pe care i-a împlinit în 2022

Sport

Giovani Lo Celso este dorit de FC Barcelona! Catalanii vor disputa ultima etapă din grupele Champions League contra celor de la Antwerp

Giovani Lo Celso este dorit de FC Barcelona. Catalanii ar intenționa să încerce să-l aducă la echipă în perioada de transferuri din această iarnă

Mai multe echipe mari din fotbalul european și-au făcut calculele pentru fereastra de transferuri din această iarnă, situație în care se află și Barcelona.

Gruparea antrenată de Xavi Hernandez își dorește să transfere un jucător care evoluează în Premier League, mai precis la Tottenham Hotspur.

Citeste si: Carmen Harra, despre finalul de an pentru Nicușor Dan. Ce spune data de naștere a președintelui: “Intră într-un an care nu îl ajută deloc, foarte dificil pentru el.” - kfetele.ro

Citește și: Ioan Ovidiu Sabău a vorbit despre jocul slab făcut de „U” Cluj cu Dinamo: „Nu am arătat deloc bine, am fost dărâmați fizic”

Ce fotbalist își dorește Barcelona

Potrivit Sport.ro, care menționează ca sursă Sky Sports, Barcelona îl vrea pe Giovani Lo Celso, existând posibilitatea ca echipa din campionatul Spaniei să le propună celor de la Tottenham o ofertă în acest sens.

Giovani Lo Celso a evoluat cele mai multe meciuri din carieră pe poziția de mijlocaș central, 93 la număr conform platformei Transfermarkt. Acest post este unul problematic în echipa Barcelonei, în contextul în care Gavi s-a accidentat în meciul dintre Spania și Georgia.

Situația din grupa de UEFA Champions League a Barcelonei

Barcelona este deja calificată în faza următoare a UEFA Champions League. Echipa antrenată de Xavi a câștigat în ultimul meci jucat din această competiție contra celor de la Porto, scorul fiind de 2-1 pentru catalani.

În total, până în acest moment, Barcelona a adunat 12 puncte după cinci etape. Echipa lui Xavi Hernandez a pierdut un singur meci, cel contra lui Șahtior Donețk, unde clubul din Ucraina s-a impus cu scorul de 1-0.

Xavi Hernandez, antrenorul Barcelonei

Conform platformei Flashscore, Barcelona va disputa pe data de 13 decembrie ultimul meci din faza grupelor, cel contra belgienilor de la Antwerp. Catalanii au învins această formație în prima etapă, elevii lui Xavi marcând cinci goluri în acea partidă.

Citește și: Arbitru „jucat în picioare” după partida Ankaragucu – Rizespor! Olimpiu Moruțan a asistat la scenele șocante

Lupta pentru celălalt loc care duce în fazele superioare ale comeptiției se va disputa între FC Porto și Șahtior. Cele două echipe sunt la egalitate de puncte. Cele două formații se vor întâlni în etapa cu numărul șase din grupele UEFA Champions League.

Potrivit platformei menționate anterior, în meciul precedent dintre cele două echipe a fost câștigat de formația portugheză. Porto s-a impus în prima etapă din grupe în fața lui Șahtior cu scorul de 3-1.