
kanald.ro
Actualitate
ANM vine cu o nouă prognoza meteo neplăcută pentru români. Țara urmează să treacă printr-un nou val de ploi, vânt puternic și grindină.
Prognoza meteo pentru următoarea perioadă nu ne ajută deloc să ne face planuri de vacanță. Și asta pentru că Administrația Națională pentru Meteorologie a emis o avertizare nouă de ploi, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și izolat grindină, valabilă pentru mai multe zone ale țării.
Astfel, ANM informează că în România vremea va fi instabilă până marţi dimineaţa. În perioada 07 iunie, ora 13:00 – 07 iunie, ora 21:00, va fi instabilitate atmosferică temporar accentuată.
În intervalul menționat, în nord-vestul țării și în zona Munților Apuseni instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată și se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, vijelii, grindină și averse ce vor avea și caracter torențial. Cantitățile de apă vor depăși 25…30 l/mp și izolat 40 l/mp.
Totodată, Administrația Națională de Meteorologie a emis, luni dimineața, cod galben de ceață valabil până la ora 10.00, pentru litoralul românesc. Fenomenul este unul rar pentru începutul verii, evenimentele din prezent aducând încă o confirmare – dacă mai era nevoie! – că vremea cunoaște schimbări severe.
Zona vizată de atenționare este în județul Constanța, respectiv pe litoralul românesc.
„Se vor semnala: temporar ceaţă, care determină vizibilitate scăzută, local sub 200 m şi izolat sub 50 m”, spun meteorologii.Ceaţa este un fenomen meteorologic care apare îndeosebi toamna şi primăvara, însă, mai nou, destul de des şi iarna. Acum, ea apare şi în prima lună de vară.