kanald.ro
        Sport
FCSB se desparte de un jucător după prestația din Conference League! Declarația lui Gigi Becali: „Am jucat și noi tot în 10”
FCSB a debutat în cel de-al treilea tur preliminar al UEFA Conference League împotriva formației FC Nordsjælland, scor final 0-0. Gigi Becali a decis deja soarta unui jucător după această partidă.
Încă din minutul 59 al partidei, „roș-albaștrii” au beneficiat de avantajul unui om în plus, Adamo Nagalo văzând cel de-al doilea cartonaș galben, fapt ce a condus la eliminarea sa de pe teren. Vice campioana României nu a reușit să profite de acest avantaj.
FCSB a fost în cea mai slabă formă de până acum, nereușind niciun șut pe spațiul porții în cele aproape 100 de minute de joc.
FCSB se desparte de un jucător după prestația din Conference League
În finalul partidei, finanțatorul FCSB a criticat public trei jucători cu prestații foarte slabe, fiind vorba de Andrei Cordea, Darius Olaru și Valentin Gheorghe. Ultimul amintit fiind și cel de care se va despărți sub formă de împrumut.
„Noi am jucat în 10. A fost Cordea în minus, în prima repriză, și Vali Gheorghe în a doua repriză. Am jucat și noi tot în 10. Parcă era de pe altă planetă Vali Gheorghe, săracul. Cordea se plimba pe acolo.
Noi trebuie să luăm campionatul. Ne concentrăm pe campionat, numai că Olaru trebuie să nu mai dea pase la adversar, Cordea să se trezească, iar pe Vali Gheorghe să îl dăm împrumut”, a spus Gigi Becali, după meciul cu Nordsjaelland, la Orange Sport.
Valentin Gheorghe a fost împrumutat și sezonul trecut în liga secundă a Turciei, la formația Umraniyespor, iar de la revenire a bifat doar două meciuri în tricoul „roș-albaștrilor”, 20 de minute în finalul partidei contra lui FC U Craiova, din prima etapă și 29 de minute acum împotriva danezilor de la Nordsjaelland.
Citește și: Cei mai buni portari ai momentului din Superliga României! Clasamentul statistic dupa primele 4 etape
 
Declarația lui Gigi Becali la adresa lui Andrea Compagno
Performanța vârfului de lance în remiza FCSB – Nordsjaelland l-a dezamăgit pe omul de afaceri, dar Gigi Becali a susținut că decizia schimbării lui Compagno nu i-a aparținut, banca tehnică și-a făcut datoria.
Citeste si: Durere in partea stanga a corpului – cauze si remedii - catena.ro
Patronul FCSB a recunoscut că există momente în care se implică activ în schimbările de pe teren, dar susține că de data aceasta decizia a aparținut strict băncii tehnice, duo-ul Elias Charalambous și Mihai Pintilii.
Gigi Becali este de părere că ieșirea nervoasă a atacantului este referitoare la propria prestația, nefiind îndreptată spre staff-ul echipei.
„Nu aveam om în plus când a fost schimbat Compagno. Nu a realizat nimic, dacă nu realizezi nimic, nu a avut nicio realizare. O să vorbesc cu el să stea în picioare. El a dat pentru că nu a fost mulțumit de el, așa cred, e cuminte omul. Nu am cerut eu schimbarea lui, normal că decizia băncii, de ce avem bancă? Câteodată mai zic, dar nu, nu m-am băgat”, a declarat Gigi Becali, potrivit Orange Sport.