kanald.ro
Actualitate
Ea este profesoara de japoneză înjunghiată de elevul ei, în timpul orei! Raluca era cadru didactic de 2 ani
Raluca P., profesoara înjunghiată de elevul ei în timpul orei, activa în domeniul învățământului de doar 2 ani.
Raluca P., în vârstă de 26 de ani, este profesoara de japoneză care a fost victima elevului ei de 16 ani, din clasa a X-a. Tânăra activează în domeniul învățământului de 2 ani și ieri, 5 aprilie, a fost înjunghiată în zona gâtului, în clasă, la începutul orei, de către adolescent.
Totodată, Raluca a mai lucrat ca traducător și interpret la o companie japoneză, care este „lider mondial în producţia şi furnizarea de scule electrice profesionale, scule pneumatice și mașini pentru păduri, parcuri și grădini”.
De precizat este că, Raluca a absolvit Facultatea de Limbi și Literaturi Străine din cadrul Universității București, secția Limba și Literatura Japoneză, urmând apoi cursurile unui program de masterat, respectiv „East Asian Studies”, din cadrul aceleiași universități.
Pe lângă asta, tânăra a mai apărut și la TV, în cadrul unei emisiuni educaționale, acolo unde oferea publicului lecții de japoneză.
Raluca a fost înjunghiată de elevul ei în timpul orei
Miercuri, 5 aprilie, Raluca P. a fost atacată cu un cuțit de către elevul ei, în vârstă de 16 ani. Totul ar fi pornit de la faptul că profesoara urma să le dea un test neanunțat adolescenților și, chiar înainte de incident, elevul vinovat a scris pe grupul de WhatsApp al clasei: „Ar merita să o omor?”, referindu-se la profesoara sa de japoneză.
Din fericire, însă, tânăra s-a ales cu o rană superficială, aceasta primind îngrijiri medicale de specialitate și fiind în afara oricărui pericol.
Totuși, deși avea doar o experiență de 2 ani în domeniul învățământului, primul instinct al tinerei a fost sa-i calmeze pe elevii ei, martori la întregul incident, acoperindu-și rana și spunându-le că nu s-a întâmplat nimic.