WowNews logo WOWnews
Stories
Radu Bogdan
Radu Bogdan

Evenimente

Doliu uriaș în lumea presei! A murit Radu Bogdan, fondatorul primului cotidian român în limba engleză

Jurnalistul Radu Bogdan s-a stins din viață astăzi, în data de 5 august.

O veste cutremurătoare a picat ca un trăsnet asupra presei din țara noastră. Radu Bogdan, cel care a înființat primul cotidian român în limba engleză, s-a stins din viață. Jurnalistul și-a dat ultima suflare astăzi, în data de 5 august.

Anunțul trist a fost făcut de jurnalistul Radu Tudor pe rețelele de socializare. Acesta a mărturisit că Radu Bogdan a trecut în neființă, lăsând în urma sa o durere uriașă atât în sufletele rudelor și apropiaților, cât și ale celor care l-au văzut mereu ca pe un exemplu demn de urmat în carieră.

Citeste si: Postările emoționante pe care Igor Cuciuc le-a făcut în cursul zilei de ieri! Ce a uimit cu adevărat la un comentariu lăsat de mama Andreei Cuciuc, Diana? "Dumnezeu e mare!" - kfetele.ro

Radu Bogdan va fi condus pe ultimul drum mâine, în data de 6 august.

„A trecut la cele veșnice Radu Bogdan, un prieten bun, un gazetar profesionist, fondatorul primului cotidian de limbă engleză Nine O Clock, al gazetelor Sette Giorni și Bucharest Matin. Am petrecut clipe frumoase împreună cu Radu. Îi voi păstra o frumoasă amintire. Condoleanțe Gabrielei și lui Răducu. Dumnezeu să-l odihnească! Înmormântarea va avea loc la Cimitirul Sfânta Vineri, 6 august, ora 11,00”, a scris jurnalistul Radu Tudor pe o rețea socială.

Citește și: Amintiri de colecție, la 14 ani de la moartea Mădălinei Manole! Daniel Gheorghe, prietenul de suflet al artistei, mărturii emoționante pentru WOWbiz.ro! Gestul de care ținea întotdeauna cont &ic

Radu Bogdan a fondat primul cotidian în limba engleză din România

Radu Bogdan s-a numărat printre cei mai importanți ziariști din România. În anul 1991 a fondat primul coditian român în limba engleză, denumit „Nine O Clock”, care avea, la începuturile sale, doar patru pagini. A crescut enorm ulterior, iar acum conține știri politice, financiare, sport și interne. 

Cotidianul făcea parte dintr-o afacere de familie a lui Radu Bogdan, iar redactor-șef era chiar soția sa, Gabriela Bogdan.

„Trebuie să recunosc că în toamna lui 1991, când m-am lansat în această aventură, nu întrezăream în nici un fel destinul ziarului, faptul că Nine O’Clock va deveni un punct de referinţă în presa postdecembristă. Explicaţia rezistenţei în timp a ziarului rezidă în faptul că întregul colectiv redacţional s-a străduit în permanenţă să ofere o imagine cât mai corectă şi obiectivă a realităţilor româneşti, cu alte cuvinte, să fie cât se poate de credibil”, declara în 2009, regretatul jurnalist, conform Romaniatv.net.

Citește și: Doliu imens în lumea cinematografiei! A murit Jon Landau, producătorul Titanic, la vârsta de 63 de ani