
kanald.ro
Stiri
S-au oprit căutările în cazul minorului din Arad care a dispărut fără urmă în urmă cu o lună!
S-au oprit căutările în cazul lui Sebastian, băiețelul de 7 ani din Arad, care a dispărut fără urmă! Polițiștii vor continua cercetările.
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad, Adina Aconstantinesei, a declarat marți, 9 februarie, faptul că deși au fost implicate forțe importante în găsirea lui Sebi, se pare că acestea nu au adus niciun rezultat. Astfel, investigațiile vor continua, dar căutările pe teren vor fi oprite pentru moment.
„Investigaţiile vor continua şi, în măsura în care vor exista informaţii noi, căutările în teren vor fi reluate”, a precizat reprezentanta IPJ.
Sebastian Corbei, în vârstă de 7 ani, a fost văzut ultima dată în data de 9 ianuarie, în jurul orei 16:30, la o stână de lângă localitatea Vânători. Micuțul plecase de acasă dimineaţa, la joacă în sat. Mama copilului a sunat la numărul de urgență-112 în jurul orei 19:00, pentru a anunţa autoritățile că băiețelul nu s-a mai întors acasă.
A trecut o lună de când minorul a dispărut fără urmă. Zeci de polițiștii, pompieri, zeci de voluntari și jandarmi îl caută în continuare și străbat kilometri zilnic, pentru a-i da de urmă sau măcar de un incendiu.
” Suntem voluntari, veniți din ianuarie aici. Suntem prezenți 8-9 ore pe zi, avem mijloace în teren, am fost aproximativ 5-6 mașini de fiecare dată.-
Cum sunt căutările? Văd că sunteți plini de noroi…- Sunt foarte grele, e o cantitate mare de apă în sol lucru care face foarte grele căutările”, au spus voluntarii care îl caută pe Sebi neîncetat.