Fiica cea mică a lui Helmut Duckadam, fostul portar al Stelei, a susținut anul acesta examenul de capacitate și a intrat la liceul dorit.
Julianne Duckadam, fiica cea mică a legendarului portar, a susținut examenul de admitere la liceul „Helmut Duckadam” din Clinceni.
Mezina din familia Duckadam a trecut vara această printr-o serie de emoții pe care le-a depășit însă fără probleme. Cu câteva zile în urmă ea a susținut examenul de admite la liceu, iar liceul pe care l-a ales este unul cu profil sportiv, în Clinceni și poartă numele tatălui său.
Pentru a ajunge să fie admisă la această instituție de învățământ, pentru probele practice, Julianne, a muncit o lună întreagă, pe brânci.
„A fost nevoită să învețe tehnica din handbal. S-a pregătit intens pentru probele de atletism. A dat examene la 800 de metri, 30 de metri viteză, săritura în lungime. Nu i-a fost deloc ușor. Dar pot să vă spun că am o fată foarte ambițioasă.
Și perfecționistă în tot ceea ce face. După probele practice, au urmat cele scrise. La Română a luat 8.40 iar la matematică 8.90.A fost destul de supărată pentru că se aștepta ca la matematică să primească mai mult.
Media generală a fost de 9.66, o medie care, zic eu, putea să intre la oricare dintre liceele bune ale Capitalei”, a explicat Helmut Duckadam pentru ProSport.
Julianne Duckadam, fiica cea mică a lui Helmut Duckadam
[Sursa foto: Facebook]
După muncă și răsplată
În următoarele zile Helmut Duckadam va pleca în vacanță, cu familia, la mare, în stațiunea Eforie Nord.
„Vom merge la un resort. Voi asista acolo și la un turneu de fotbal pentru copii.I-am promis fetei că plecăm la mare, iar la mine vorba-i, vorbă. Au mai fost câteva lucruri pe care ea și le-a dorit și care au ținut tot de vacanță, pe care i le-am îndeplinit.
În vara asta m-a rugat să o las să plece singură cu trenul până la Predeal. I-am promis că o voi lăsa, așa că-mi voi ține promisiunea”, a adăugat fostul mare portar Helmut Duckadam.
În urmă cu ceva timp, Helmut Duckadam și-a lansat câteva produse din colecția sa sportivă, cum ar fi replica mănușilor purtate la Sevilla în 1986 sau replica tricoului purtat în finala cu FC Barcelona.
Fostul portar al FCSB a decis ca imaginea mărcii să fie chiar Julianne: „Eu cred că a fost cea mai înțeleaptă decizie. Ea mă reprezintă cel mai bine. Julianne va duce mai departe, peste ani, această marcă”, spunea la vremea respectivă, Helmut Duckadam.