WowNews logo WOWnews
Stories
horatiu moldovan transfer

Horațiu Moldovan ar putea să se despartă de Rapid București chiar înainte de reînceperea competiției în România.

Sport

Cine este portarul din Superligă care ar putea să fie înlocuitorul lui Horațiu Moldovan la Rapid? Dan Șucu caută variante de rezervă.

Horațiu Moldovan se află la Rapid București din luna ianuarie a anului 2021 și ar putea să se despartă de giuleșteni până la finalul pauzei competiționale.

Horațiu Moldovan a fost unul dintre cei mai în formă portari ai actualului sezon, fiind unul dintre „stâlpii de rezistență” ai echipei naționale în campania de calificare la EURO 2024.


Care este varianta de rezervă gasită de Rapid

Dan Șucu încearcă din răsputeri să-l convingă pe Horațiu Moldovan   să semneze o nouă înțelegere cu Rapid București, însă ia în calcul și posibila plecare a acestuia, astfel că a început deja căutările pentru o variantă de rezervă.

Citeste si: Doamne, apără și păzește! Este TRAGEDIA MOMENTULUI! Un autobuz plin cu pasageri a căzut într-o râpă de 200 de metri! Numărul morților depășește 37 de persoane- kanald.ro

Florin Prunea a declarat că Silviu Lung Jr, portarul celor de la Poli Iași, ar fi una dintre variantele giuleștenilor, însă goalkeeper-ul de 34 de ani ar avea șanse minime să se despartă de actualul său club.

„Drăghia nu este un portar de obiectiv major, cum vrea Rapid. Are mulți ani acolo, e rapidist, asta contează mult, dar dacă va pleca Horațiu Moldovan cu siguranță își vor lua un portar.

Au tatonat o pistă, dar pare imposibilă, cel puțin pe piața internă. Cei de la Rapid îl vor pe Silviu Lung jr, de la Iași. Dar cei de acolo nu-i dau drumul, pentru că el face jumătate din echipă acolo.

Indiferent de ofertă, nu-l va vinde Poli.

Eu nu cred că-l vor vinde, chiar dacă au probleme cu banii.

Oricum, Rapid are nevoie de un portar cel puțin la fel de bun, pentru că Horațiu Moldovan a fost desemnat de șase-șapte ori omul meciului, a fost jucătorul care a adus puncte”, a spus Florin Prunea, la DigiSport.


Cristiano Bergodi a vorbit despre situația lui Moldovan

Antrenorul de pe banca formației din Giulești a vorbit despre portarul cu prezențe pentru naționala României, subliniind faptul că are certitudinea că-l va mai avea sub comanda sa cel puțin până la finalul cantonamentului.

Tehnicianul a mai declarat că i-a oferit un sfat goalkeeper-ului, mărturisindu-I că orice ar fi, un fotbalist evoluează cel mai bine în țara sa natală, din punctul de vedere al adaptării.

„Horațiu rămâne până la finalul cantonamentului, vom vedea.

M-aș bucura dacă el ar rămâne cu noi. Echipa va lupta. Dacă face un Campionat European bun, apoi să plece în străinătate. Nu e ușor. Când joci în străinătate nu e așa ușor.

Eu i-am dat un sfat. Sper că rămâne aici. Vom vedea”, a spus Cristiano Bergodi, potrivit DigiSport.

Citește și: Gigi Becali nu a mai rezistat și spus lucrurilor pe nume în lupta cu CSA Steaua: „Nu e o luptă, e o escrocherie, o înșelăciune a statului român”

Citeste si: Unde se vor duce toate bunurile rămase în urma compozitorului, Horia Moculescu? Fiica sa, Nidia, este complet sfâșiată de durere de când a aflat vestea tristă- kfetele.ro

Citeste si: O îndrăgită cântăreață face DECLARAȚII SFÂȘIETOARE despre Andreea Cuciuc: „Se simțea vinovată dacă...” Ce promisiune i-a făcut artista fiicei lui Igor Cuciuc?- radioimpuls.ro

horatiu moldovan romania

Horațiu Moldovan a fost titular în poarta României în campania de calificare la EURO 2024.

[Sursa foto: Instagram Horațiu Moldovan]

Citește și: Cardul bancar al lui Victor Pițurcă a fost blocat în bancomat! Care este motivul din spatele evenimentului neplăcut în care a fost implicat fostul selecționer

Ce club a pus ochii pe Horațiu Moldovan

Florin Prunea, fostul internațional, a sublinia faptul că formația Ludogorets, echipa care se clasează pe poziția secundă în primul eșalon al fotbalului din Bulgaria, interesată profund de serviciile portarului Horațiu Moldovan.

„Drăghia este varianta a doua de la Rapid și am înțeles că mai este un portar foarte tânăr de mare viitor. Există posibilitatea ca Horațiu Moldovan să plece în orice moment.

Dacă cei de la Ludogorets vor vinde unul dintre cei doi portari străini, au un olandez și un croat, prima variantă este Moldovan. Eu cred că va fi titular acolo.

Este portar de echipa națională, plus că dacă dai 800.000 de euro pe un jucător nu-l iei ca să-l ții pe bancă”, a spus Florin Prunea, potrivit DigiSport.