WowNews logo WOWnews
Stories
elias charalambous fcsb
Elias Charalambous a declarat că diferența de atitudine din repriza secundă și-a spus cuvântul.

Sport

Ce a avut de spus Elias Charalambous după ce FCSB a întors soarta meciului cu FC Voluntari: „Avem nevoie de astfel de jucători care fac diferența”

FCSB a câștigat duelul cu FC Voluntari de pe stadionul „Anghel Iordănescu” din etapa cu numărul 28 din sezonul regulat al Superligii României.

FCSB și-a „cimentat” poziția de lider în clasamentul Superligii României, cu 61 de puncte, aflându-se la 10 puncte distanță de ocupanta locului secund, Rapid București.

Elias Charalambous: „Am vorbit cu jucătorii la pauză să schimbăm câte ceva”

Elias Charalambous a oferit o primă declarație la flash-interviu, evidențiind că elevii săi au făcut un joc bun, diferența în repriza secundă fiind legată strict de atitudine.

Citeste si: Igor Cuciuc își plângea amarul în direct, în urmă cu câteva luni. Artistul se afla la capătul puterilor: “Perna noastră a fost udă în fiecare seară de lacrimile mamei și lacrimile tatălui.” - kfetele

Tehnicianul a mai declarat că Mihai Pintilii este totuși o legendă în fotbalul românesc și trebuie respectat, după ce acesta a fost eliminat în urma discuțiilor avute cu „centralul” Sebastian Colțescu.

„În primul rând, felicitări jucătorilor. V-am spus înainte de meci că va fi un joc foarte dificil. În prima repriză nu am intrat în meci așa cum trebuia. Nu am început meciul bine, am primit gol. Am vorbit cu jucătorii la pauză să schimbăm câte ceva. Ei au făcut foarte bine ce au făcut. Am devenit mult mai agresivi. Atitudinea s-a schimbat.

În prima repriză a fost vorba de atitudine. Lipsa de agresivitate s-a văzut. Totul s-a schimbat însă în repriza a doua. Am schimbat câteva lucruri. Avem nevoie de astfel de jucători care fac diferența. Am câștigat trei puncte. Iar acum trebuie să ne refacem. Urmează un meci greu. Felicitări jucătorilor, mulțumim fanilor.

Miculescu a intrat bine, dar toate schimbările au fost bune. Întotdeauna mulți dintre jucătorii care intră de pe bancă schimbă jucătorii.

(n.r. despre cartonașul roșu primit de Mihai Pintilii) A fost o discuție. Nu știu exact ce s-a întâmplat acolo. Arbitrul a decis, Pintilii știm că e o legendă în România. A cerut să fie respectat, vrem să împărțim această victorie cu Pantea”, a spus Elias Charalambous după meci.

Citește și: Jose Mourinho: „Am plâns în drum spre casă”. Care a fost cel mai trist meci din cariera de antrenor a portughezului?

florinel coman fcsb

Florinel Coman a schimbat soarta partidei, reușind „dubla” în repriza secundă.

[Sursa foto: Instagram FCSB]

Citește și: Anghel Iordănescu a prefațat lupta la titlu: „Este deja campioană”

Remarcanții lui Ilie Dumitrescu și Ionel Dănciulescu în partida FC Voluntari – FCSB

La pauza partidei de pe stadionul „Anghel Iordănescu”, Ionel Dănciulescu, a declarat că a rămas impresionat de evoluțiile lui Doru Andrei și Andrei Dumiter, cel din urmă reușind să deschidă scorul încă din minutul 16.

„O primă repriză foarte bună făcută de cei de la Voluntari. Au stat bine din punct de vedere tactic. Au avut și situația mare de a marca prin Doru Andrei. Au fost activi. Au intrat bine în meci. Dumiter joacă foarte bine și nu o zic doar pentru că a marcat. E foarte activ.

Citeste si: Conflictul între familiile Cuciuc și Botgros contiunuă. Cristi Botgros ajunge la audieri. Ce ar fi făcut tânărul în timp ce Andreea era jos: “Cel mai neomenește mi se pare să dai scrum de țigară...” -

Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii - catena.ro

Citeste si: NU mai e cale de întoarcere...Ahmed a spus ceva ce a distrus-o pe Kira. A încercat să fie puternică, dar lacrimile din ochii ei au dat-o de gol: "Poți să zici ce vrei tu, dar ai...". Moldo nu a mai re

Mă surprinde faza golului al celor de la Voluntari. A mai fost o fază similară, iar FCSB nu a putut controla. FCSB a făcut o repriză slabă. Abia pe final și-au creat câteva ocazii”, a spus Ionel Dănciulescu la televiziunea DigiSport.

Ilie Dumitrescu a fost de aceeași părere, evidențiind că Nicolae Dică a folosit cu brio formația 4-4-2.

„FCSB a fost surprinsă de acest 4-4-2. Foarte activi Dumiter și Doru Andrei în benzi. Dică a așezat foarte bine acest 4-4-2. Pe final, clar, Coman are o acțiune individuală. Putea să egaleze. Eu cred că FCSB va sacrifica un fundaș central. Îl trece pe Lixandru și introduce ceva ofensiv. Există posibilitatea asta”, a adăugat și Ilie Dumitrescu.