kanald.ro
Vedete
Atac cu drone lângă Galați! Ruşii au bombardat un port la Dunăre! Imagini cutremurătoare cu cea mai apropiată explozie de țara noastră: „Dacă mai stăteam 2 minute bubuia pe noi”
Rușii au bombardat din nou infrastructura Ucrainei, de data aceasta extrem de aproape de România!
Războiul ruso-ucrainean este departe de final! În această dimineață, rușii au atacat din nou cu drone infrastructura Ucrainei, bombardând porturile Reni și Ismail cu drone „Shahed-136”. Unul dintre cele două porturi atacate se află foarte aproape de granița dintre România și Ucraina, iar bombardamentele s-au văzut și s-au auzit și la noi în țară. Marinarii aflați pe malul românesc al fluviului Dunărea au rămas șocați de lucrurile pe care le-au văzut și au transmis imaginile mai departe.
Citeste si: BREAKING! A MURIT Horia Moculescu!- kanald.ro
„Forțele ruse au continuat să terorizeze regiunea Odesa aseară, lansând un atac de aproape patru ore cu drone kamikaze Shahed-136 asupra infrastructurii portuare de pe Dunăre”,
Potrivit marinarilor aflață pe malul românesc al Dunării, atacurile cu drone au început în jurul orei 03:15 și au continuat până la ora 05:40. În urma bombardamentelor, au fost avariate mai multe rezervoare în care se depozitau mai multe tipuri de mărfuri, iar un depozit de cereale a fost distrus. În plus, după atacul cu drone, a izbucnit un incendiu imens în spațiul de producție, însă acesta a fost stins imediat, notează Observatornews.ro.
Citește și: 24 februarie 2023, un an de la izbucnirea războiului în Ucraina. Care este mesajul lui Volodimir Zelenski
De asemenea, în urma bombardamentelor, mai multe persoane au fost rănite și transportate la spital. În total, 6 persoane au suferit leziuni. 4 dintre oamenii răniți au fost internați în spital, dintre care unul se află în stare gravă, iar ceilalți 3 având doar câteva răni și lovituri ușoare.
„În urma atacului nocturn, șase persoane au fost rănite”
Forțele rusești au atacat cu drone două porturi ucrainene aflate extrem de aproape de Galați
Atacul nocturn s-a văzut din Galați
Portul Reni, care a fost atacat cu drone de forțele rusești, se află la doar 22 de kilometri de Galați, iar persoanele care se aflau în portul orașului au putut vedea dronele care cădeau în zona portuară din Ucraina. După bombardamentele care au avut loc lângă România, pe internet au apărut mai multe filmulețe cu momentele șocante.
„Dacă mai stăteam 2 minute bubuia pe noi. Am decis să fug fără revizie! S-au anunțat cinci zile de bombardament”/ "În jur de ora 03.15 a început bombardamentul. Eu n-am avut timp de filmat că au bombardat lângă noi la cinci lateral de navă (eram la cheu – încărcam). Și câteva geamuri sparte la navă. Capace de magazie îndoite. Resturi căzute. Am inteles ca sunt și victime”, au transmis doi martori pentru Observator.