
kanald.ro
Actualitate
Un medic din Iași, strigăt de disperare la întreaga populație din țara noastră! Specialistul spune că spitalele nu mai fac față pacienților cu coronavirus!
Un medic de la Spitalul General C.F. Pașcani, pe nume Abdalla Bashir, a făcut un apel disperat către populația de la noi din țară și a transmis un mesaj pe internet. Foarte obosit după o tură de 24 de ore la spitalul unde lucrează, medicul a avut câte ceva de spus despre persoanele care nu se vaccinează împotriva coronavirusul și ajung la spital în stare gravă.
Cadrul medical a ținut să precizeze că unitățile medicale sunt pline cu pacienți, infectați cu SARS-COV-2, dar nevaccinați. Specialistul spune că oamenii nu ar trebui să mai asculte și să țină cont de părerile neavizate, ci de ale medicilor.
„Ies din gardă după 24 de ore, dar trebuie să mai intru în zona roșie de COVID-19 încă o dată înainte de plecare, să o ajut pe colega care urmează de gardă, pentru că dublura încă nu a venit, probabil din cauza navetei de la Iași. Avem foarte mulți bolnavi cu Covid și majoritatea sunt nevaccinați. Oameni buni, vă sfătuiesc să vă vaccinați și să nu ascultați tot felul de prostii”, este o parte din mesajul transmis de medicul Abdalla Bashir.
Cadrul medical îndeamnă oamenii să aibă mai multă încredere în părerile științifice și nu în cele neavizate. Ba mai mult decât atât, expertul în sănătate susține că peste 95% din pacienți sunt nevaccinați.
„Eu abia am ajuns de la muncă după o gardă de 24 de ore. Ce am vrut eu să transmit prin mesajul postat pe Facebook este că e normal să alegi ce e bine și ce e rău pentru tine și să asculți ce îți spun cei din jur, dar în situația de acum nu este timp de pierdut. Trebuie să lăsăm lumea științifică să vorbească. Sistemul medical ar trebui să investească mai mult în medici, moral, iar cei care ne conduc să investească mai mult în oameni, pentru că trebuie educați. Dacă li se spune de 10 ori pe zi la televizor să nu se vaccineze, ei cred și așa fac.
Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii - catena.ro
Eu am avut Covid, m-am vaccinat, iar acum aștept să fac și doza 3. Ca medic, care a trecut prin toate valurile și care a cunoscut numeroase cazuri, vă spun că se vede diferența între un bolnav vaccinat și unul nevaccinat. Peste 95 la sută din pacienți sunt nevaccinați, iar cei vaccinați sunt foarte puțini. Evoluția la cei imunizați este foarte bună, dar, din păcate, doar 2-3 sunt imunizați, în rest sunt pacienți cu forme foarte grave care devin din ce în ce mai grav. Eu nu sunt român, dar iubesc țara asta mai mult decât țara mea natală și îmi doresc ca oamenii să înțeleagă că nu e de joacă cu boala”, a mai spus Abdalla Bashir, medic primar chirurg la Spitalul General C.F. Pașcani, conform bzi.ro