WowNews logo WOWnews
Stories
Accident Gara Basarab
Imagini de la locul accidentului din Gara Basarab

Evenimente

Accident grav în Gara Basarab! Opt persoane au ajuns de urgență la spital, după ce un tren s-a ciocnit de propriile vagoane. A fost activat planul roșu de intervenție

Mai mulți pasageri au fost răniți după ce două garnituri de tren s-au ciocnit puternic în Gara Basarab.

Incident șocant în această seară în Capitală. Un tren s-a ciocnit de propriile vagoane în Gara Basarab, iar mai mulți pasageri au avut nevoie de îngrijiri medicale. Pomperii ajunși la fața locului au activat Planul Roșu de Intervenție. Iată cum s-a produs totul!

Accident în Gara Basarab

Totul a avut loc în această seară în Gara Basarab, atunci când o locomotivă trebuia să se cupleze de vagoanele sale. Din cauza faptului că locomotiva ar fi suferit o defecțiune la frâne, aceasta s-a ciocnit puternic de vagoane. În momentul coliziunii, mai mulți călători se aflau în tren. Unii dintre ei au fost răniți, iar mai mulți pasageri au făcut atacuri de panică din cauza șocului suferit.

Citeste si: FOTO Videoclipul viral în care Igor Cuciuc se distrează. Cum a fost surprins și ce spun internauții: „Dimineața bocește pentru vizualizări și defăimare, seara, la club cu femei.” - kfetele.ro

Pompierii ajunși la locul incidentului au activat Planul Roșu de intervenție, astfel că numărul echipajelor de salvare a fost suplimentat. Au fost trimise 10 autospeciale de stingere cu apă și spumă, 2 autospeciale de descarcerare, o autospecială pentru transport victime multiple și un spital mobil.

Pasagerii din tren au ieșit coborât pe peron, acolo unde au așteptat venirea ambulanțelor. În total, 15 dintre ei au avut nevoie de ajutorul medicilor, iar opt dintre aceste persoane au fost transportate de urgență la spital.

Citește și: Marina, doctorița stomatolog găsită moartă în cabinetul din Brăila, presimțea că urmează să i se întâmple ceva rău?! Femeia se temea pentru viața ei în ultima perioadă. Soțul e

Imagine de la locul accidentului din Gara Basarab

[Sursa foto: Captură Video Observator]

Anchetă după incidentul din Gara Basarab

Planul Roșu de intervenție a fost dezactivat, însă cercetările în cazul accidentului din gară continuă. Locomotiva care s-a lovit puternic de vagoane după ce ar fi rămas fără frânte aparținea unui operator privat, iar cazul urmează să fie anchetat de către Agenţia de Investigare Feroviară Română (AGIFER), arată Observatornews.ro.

Citește și: Ei sunt cei doi bărbați din Brașov care au murit electrocutați în piscină! Ce s-ar fi întâmplat în momentul tragediei?! Apropiații le-au sărit în ajutor: „N-am mai

Imagine de la locul accidentului din Gara Basarab

[Sursa foto: Captură Video Observator]